Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kontrakty świętują 20. urodziny

16 stycznia 2018 | Ekonomia

Dokładnie 16 stycznia 1998 r. odbyła się pierwsza sesja, podczas której inwestorzy mogli handlować kontraktem na indeks WIG20.

W ciągu 20 lat instrument ten miał lepsze i gorsze momenty. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo coraz bogatszej palety pochodnych na warszawskim parkiecie, to właśnie futures na WIG20 nadal cieszą się największym uznaniem inwestorów.

W pierwszym roku obrót kontraktami na WIG20 wyniósł ok. 20 tys. sztuk. Dziś te liczby mogą wywoływać uśmiech na twarzy, jednak na tamte realia wynik ten można było uznać za więcej niż przyzwoity. Jak się jednak okazało, najlepsze miało dopiero nadejść. Już w 1999 r. wolumen obrotu osiągnął ok. 200 tys. sztuk, a rok później po raz pierwszy przekroczony został poziom 1 mln sztuk. Było to dokładnie 1,49 mln.

Duża w tym zasługa inwestorów indywidualnych. To właśnie oni od początku istnienia rynku kontraktów terminowych stanowili o jego sile i tak jest nadal. W 1999 r. ich udział w obrotach w tym segmencie rynku wynosił 81 proc. W 2000 r. było to rekordowe 85 proc. Obecnie ich udział w obrotach na tym rynku oscyluje w granicach 50 proc.

GPW nie ukrywa, że z rynkiem pochodnych nadal wiąże duże nadzieje. I to nie tylko z kontraktami na WIG20. ©℗—prt

Wydanie: 10952

Wydanie: 10952

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament