Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pamiętajmy o zabytkach

16 stycznia 2018 | Druga strona | Marek Kozubal

Zabytki Podlasia pokazują wielokulturową historię regionu. Pałac Branickich w Białymstoku, synagoga w Tykocinie, monaster Zwiastowania NMP w Supraślu czy meczet w Kruszynianach to obowiązkowe punkty podróży po Podlasiu.

Wprawdzie z najnowszego „Raportu o stanie zachowania zabytków nieruchomych w Polsce" opublikowanego przez Narodowy Instytut Dziedzictwa wynika, że Podlasie nie należy do czołówki regionów z największą liczbą zabytków, ale ich różnorodność i bogactwo są imponujące. Najwięcej zabytków znajduje się na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Mazowszu. Pod tym względem Podlasie zajmuje zaledwie 14. miejsce. Jakie to obiekty? Otóż z raportu wynika, że najczęściej mieszkalne i sakralne, murowane i ceglane, przeważnie z XIX w. Co istotne, są one w bardzo dobrym stanie. Pod tym względem lokowane są na 5. miejscu w kraju. W latach 2008–2016 Ministerstwo Kultury przeznaczyło na ratowanie zabytków w regionie 16,5 mln zł.

I na koniec ważna kwota. Otóż z raportu wynika, że w latach 2007–2013 na ten cel przeznaczono aż 50 mln zł dotacji z programów unijnych. Wychodzi zatem, że od kilku lat to podstawowe źródło finansowania odnowy tych obiektów.

Co zatem może oznaczać dla naszego dziedzictwa próba dyskredytowania naszego członkostwa w Unii Europejskiej? Odpowiedzmy sobie sami. ©℗

Dziś „Życie Ziemi Podlaskiej" >R1 – 8

Wydanie: 10952

Wydanie: 10952

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament