Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga zezwolenia ministra

16 stycznia 2018 | Administracja | Anna Puszkarska

Niespełnienie warunków określonych w ustawie powoduje, że nabycie nieruchomości przez cudzoziemca jest nieważne. W takim przypadku sąd stwierdza nieważność umowy m.in. na żądanie właściwego miejscowo wójta.

- Właściciel nieruchomości (działki gruntu) chce podarować ją swemu wnukowi mającemu obywatelstwo kanadyjskie, który jest jego ustawowym spadkobiercą. Czy taka czynność wymaga zezwolenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, a w razie braku zezwolenia będzie mogła zostać zaskarżona przez wójta?

Nie wymaga zezwolenia, jeżeli zbywca nieruchomości jest jej właścicielem co najmniej 5 lat, nieruchomość nie jest położona w strefie nadgranicznej i nie jest to grunt rolny o powierzchni przekraczającej 1 ha.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (dalej u.n.c.) zasadą jest, że nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wymaga zezwolenia wydanego, w drodze decyzji, przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Wykup dostęp do pełnego Archiwum na 120 minut.

wyślij SMS o treści RP.ARCHIWUM na 7936
(koszt: 9 zł + VAT)

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum
Wydanie: 10952

Wydanie: 10952

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Wyślij SMS o treści

RP.ARCHIWUM na 7936

i wykup dostęp do pełnego Archiwum
na 120 minut (koszt: 9zł + VAT)

lub

Zamów abonament